جشن شب یلدا بعد از نوروز، از بزرگ‌ترین جشن‌های باستانی ایرانیان به شمار می‌رود و هر ساله در آخرین شب پاییز برگزار می‌شود.

ریشه و تاریخچه‌ی شب یلدا

شب یلدا یا شب چِلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است که به عنوان یکی از شب‌های مقدس در ایران باستان بوده و در تقویم ایرانیان باستان در زمان داریوش یکم به ثبت رسیده است. جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است. مردم دوران باستان و از جمله اقوام آریایی پی ‌بردند که کوتاه‌ترین روز سال، آخرین روز پاییز و شب اول زمستان است و بلافاصله پس از آن، روزها به تدریج بلندتر و شب‌ها کوتاه‌تر، از همین رو آن را شب زایش خورشید(مهر) نامیده و آن را آغاز سال قرار دادند(کریسمس مسیحیان نیز ریشه در همین اعتقاد دارد). شب یلدا بلندترین شب سال که به زمان مابین غروب آفتاب از تاریخ ۳۰ آذر یعنی آخرین روز پاییز تا طلوع آفتاب ۱ دی ماه یعنی نخستین روز زمستان مصادف با انقلاب زمستانی در نیمکره شمالی می‌باشد به همین علت از آن تاریخ به بعد طول شب کوتاه‌تر و طول روز بیشتر می‌شود. “یلدا” برگرفته از واژه‌ی سریانی به‌ معنی زایش، و شب چله هم معنی شب یلدا است، ۴۰ روز اول زمستان را چله بزرگ و ۲۰ روز بعد را چله کوچک می‌گویند. نام درست این شب، واژه‌ی پارسی «چِلّه» است، زیرا یک آیین ایرانی‌ است.

خوراکی‌های ویژه شب یلدا

  • انار شب یلدا
  • هندوانه شب یلدا
  • آجیل شب یلدا(که در گذشته آجیل شب یلدا شامل خوردنی‌هایی چون کشمش سبز، بادام، پسته، گردو، فندق، انجیر، توت، خرما، برگه ی زردآلو و برگه ی هلو تشکیل می‌بود اما حالا باسلوق و نقل هم به آن اضافه شده است.)

همچنین برپا کردن کرسی در شب یلدا و جمع شدن خانواده به دور آن و حافظ خوانی از سنت‌های دیرینه و مرسوم است که در شب یلدا کتاب حافظ را باز می‌کنند و با نیت کردن فال خود را می‌گیرند.

شب یلدای ۱۴۰۰ چه تاریخی است؟

تاریخ شب یلدا ۱۴۰۰ از شامگاه سه‌شنبه ۳۰ آذر تا بامداد روز چهارشنبه اول دی ماه سال ۱۴۰۰ است.

شگفتانه‌های گندم‌فارم در شب یلدا

جشنواره‌ی یلدای شگفت‌انگیز گندم‌فارم از ساعت ۱۲:۰۰ روز پنجشنبه، ۲۷ آذرماه، شروع می‌شود و تا پایان روز دوشنبه، ۱ دی‌ماه، ادامه خواهد داشت.

جشنواره یلدای گفت‌انگیز گندم‌فارم

۱۰,۰۰۰,۰۰۰‌ریال اعتبار خرید، برای ۵ نفر؛ جایزه‌ی قرعه‌کشی یلدای شگفت‌انگیز گندم‌فارم

شما شانس برنده‌شدن ۲۰۰ هزار تومان اعتبار خرید محصولات گندم‌فارم را دارید. قرعه‌کشی میان تمامی کسانی که در جشنواره یلدا ثبت سفارش کنند و همچنین تمامی کسانی که در زیر پست اینستاگرام جشنواره کامنت فارسی بگذارند انجام می‌شود، اما با ثبت‌سفارش امتیاز متفاوتی برای قرعه‌کشی به شرکت‌کنندگان تعلق می‌گیرد؛ طبعاً افرادی که امتیاز بیش‌تری در جشنواره‌ی یلدا کسب کرده‌اند شانس بیش‌تری هم برای برنده‌شدن دارند. به ازای هر ثبت‌سفارش ۳ امتیاز و هر کامنت فارسی ۱ امتیاز به شرکت‌کنندگان تعلق می‌گیرد.

برای شرکت درجشنواره‌ی یلدای شگفت انگیز گندم‌فارم و خرید محصولات با ۲۵ درصد تخفیف ویژه‌ی این جشنواره کافی است روی دکمه زیر کلیک کنید🤩: